pi-pie-wallpaper-2

Miks ma õppisin 200 Pi komakohta selgeks?

200 Pi komakohta? Kust üldse selline mõte?

Paar nädalat tagasi soovitas Tom raamatut Moonwalking with Einstein, see raamat on mälu treenimise kohta. Võtsin nõu kuulda, kuulasin ära ja sattusin sellest kergelt öeldes vaimustusse.

Lühidalt öeldes räägib raamat ajakirjanikust, Joshuast, kes hakkab uurima USA mälu meistrivõistlusi, kus osalejad suudavad meelde jätta ajuvabalt suurt informatsiooni ja seda väga lühikese ajaga. Näiteks üks osaleja, Ben Pridmore, suutis 36 segatud kaardipaki kaartide järjestuse meelde jätta 5 minutiga –  see tähendab 1872 kaarti ehk üle 6 kaardi sekundis. Tundub ju ebareaalne?!  🙀

Tuleb välja, et neil osalejatel ei ole sugugi teistsugune aju ning nad ei ole ka saanud sündides kaasa suuremaid võimed kui mina või sina. Mis eristab neid meist, on just erinevad õppimise tehnikad, mida nad informatsiooni meeldejätmiseks kasutavad.

Raamatus hakkas autor ka ise parimate õpetajate käe all neid tehnikaid õppima ning kõigest aasta pärast suutis ka tema juba kõike seda ja pisut rohkemgi –  tal õnnestus koguni see võistlus kinni panna.

Raamatu autori TED Talk

Peale raamatu kuulamist oli peas hulgaliselt küsimusi. Kas see kõik on tõesti võimalik? Kui on, siis miks me seda juba koolis 1. klassis ei ole õppinud? Kas mina suudaksin seda? …

Mõtlesin, et katsetan siis ka enda peale ära, et kui keeruline sellise tehnika selgeks õppimine (ja kasutamine) on. Kuigi tunnen, et üks suuremaid nõrkusi on mul just inimeste ja nimede mäletamine, siis esimeseks tehnikaks valisin hoopis numbrite meeldejätmise tehnika.

Googeldasin selle kohta rohem ning tuleb välja, et neid tehnikaid on mitmeid. Minu jaoks kõige sobilikum tundus Mnemonic Major System – lühidalt selgitatuna käib see nii, et esiteks iga number (0-9) võrdub tähestikus ühe kaashäälikuga, nii nagu järgneval pildil on välja toodud:

numbrid ja tähed

Kui peaksime meelde jätma numbri 32, siis see tähendaks M+N. Trikk peitub selles, et nüüd võime tähtede vahele panna suvalisi täishäälikuid, et moodustada sõna. Näiteks võib nr 32 olla “Moon”, “Mona (Lisa)”; “Mina”; “Muna” või mis iganes objekt, mida meil kõige lihtsam on ette kujutada.

PS! Kui see teema tõsiselt huvi pakub, siis soovitan välja kirjutada kõik numbrid nullist kuni 99-ni ja juba ette mõelda igale numbrile vastav sõna.

Sõna “Muna” on palju lihtsam meelde jätta kui numbrit 32, aga see ei ole veel piisav, et salvestada mitmesaja numbrilist kombinatsiooni. Järgmiseks (ja viimaseks) kasutatakse Memory Palace’id, need on lihtsalt sulle tuttavad teekonnad või asukohad, kuhu sa numbritest loodud pilte paigutad – näiteks sinu kodu või kasvõi teekond kodust toidupoodi.

 

Kõige lihtsam on seda kokku võtta näitena…

Ütleme, et peaksid meelde jätma järgmise numbri kombinatsiooni: 329319712082

Esiteks “tõlgime” numbrid ära, grupeerime 2+2 paarideks ja loome nendest sõnad.

32 93 = MN PM = Mona + Piim

19 71 = TP KT = Tibu + Kõht (jep, ka H tähte võib lisada, sest see kaashäälik ei ole ükski number)

20 82 = NS + VN = Ines + Viin

Nüüd kujutame ette, et tuleme koju ja kohe välisukse juures on MONA (Liisa), kes joob otse pakist PIIMA, nii et kogu koridor ujub. Kiirustame sealt mööda ja lähme kööki, kus näeme, et hiiglaslik kollane TIBU on köögis ja peseb pahaselt oma KÕHTU, mis on ka üleni piimane. Järgmiseks lähme elutuppa, kus näeme, et INES joob diivanil hommikumantlis VIINA ja laulab 15 Magamata Ööd.

Mida detailsemalt seda ette kujutad, seda paremini see meelde jääb – tegelikult kõige paremini jäävad objektid meelde, kui kasutad kujutlemiseks kõiki meeli (nägemine, kuulmine, haistmine, maitsmine ja kompimine). Näiteks see tibu, kes oma kõhtu pesi võib olla väga pehme kollaka karvaga, haiseb lauda järgi ja pobiseb omaette vene aktsendiga.

Esmapilgul tundub see süsteem keeruline ja ebapraktiline, kuna tükk aega kulub tähtede ja numbrite õppimisele ning tuleb veel hakata looma erinevaid story’sid, kuid kui asi on selge, siis on sellest väga palju abi. Võrdleksin seda võõrkeele õppimisega – esialgu pead lause eestikeeles välja mõtlema ja siis tõlgid selle peas ära ingliskeelde, aga hiljem tuleb kõik juba automaatselt.

 

Kuidas mul sellega läinud on?

Hetkel olen seda tehnikat vaid 5-6 tundi harjutanud ning prooviülesandena võtsin ette π (Pi) väärtuse võimalikult täpse meeldejätmise (pi väärtus on lõpmatu). Hetkel suudan meenutada vigadeta pi väärtust kuni 200 komakohani ehk “ühesõnaga” seda:

pi väärtused

Konkreetselt selle meelde jätmine võttis aega 1-2 tundi, aga see ei olnud tuim tuupimine – vähemalt 80% oli numbrite tõlkimine ja nendest sõnade tegemine, mis hiljem peaks tulema juba automaatselt. Hiljem tuli sõnadest tehtud story’t üle käia lihtsalt paar korda. Kui numbrid võrduksid peas automaatselt piltidega, oleks see piece of cake …or π

05d759ca141851083047239205_700wa_0

Miks ma seda tegin? Muidugi esiteks selleks, et võita kõige nohkarlikuma blogipostituse auhinna ja teiseks, et ideed enda jaoks ära valideerida. Põhimõtteliselt, kui ma suudan 200 pi komakohta ära õppida (üsna väikse pingutusega), siis ei tohiks edaspidi kuupäevade, konto- või telefoninumbrite meeldejätmisega olla mingit probleemi.

Lisaks numbrite õppimisele on olemas erinevad tehnikad kuupäevade, nimede, tekstide, ettekannete, skriptide ja teiste kõikvõimalike asjade meeldejätmiseks.

Kokkuvõtvalt võin öelda, et mälutehnikad on väga võimsad relvad ning nende õppimine tundub mulle küll väga hea aja investeerimisega.

NB! Kui üritad nüüd meenutada ülal toodud näidet (Mona’st), kas kõik 6 märksõna meenuvad? :)

—Henry

PS! Kui arvad, et see postitus võiks meeldida ka su sõbrale või sõpradele, siis olen tänulik, kui sheerid linki ka sõpradele ;)

Copy link siit: https://henrypaala.com/pi/

 

☝️

Tänks!

visiit2

Võta minuga ühendust

Hei! Kui sul on uus vinge projekt käsil ja tahaksid sellest minuga rääkida või kui tahad lihtsalt “tsau” öelda, siis kõige lihtsamini saab minuga ühendust läbi emaili või läbi  facebooki chati. Enamasti jõuan kirjadele vastata juba mõne minuti jooksul :)

Henry Paala Henry Paala allkiri